Dom z drukarki rozwiąże problem bezdomności?

Startup z Teksasu, firma Icon, podczas festiwalu SXSW pokazała projekt, który może okazać się rozwiązaniem problemu bezdomności. Mowa o domu z drukarki - czas postawienia i koszt z tym związany już we wstępnych symulacjach robią wrażenie.

Dom zaprojektowany i postawiony przez starup Icon to 60-metrowy budynek, w skład którego wchodzi salon, sypialnia, łazienka oraz nieduży taras. Został postawiony w zaledwie 24 godziny. Koszt postawienia to 10 tysięcy dolarów, czyli niewiele ponad 38 tysięcy złotych. Budowa domu odbywała się we współpracy z fundacją New Story, która wierzy, że domy z drukarek zmniejszą problem bezdomności w krajach trzeciego świata. 

Firma Icon przyznaje, że będą dążyć, aby postawienie 100 czy nawet 200-metrowego domu stało się możliwe w 6 godziny i kosztowało ok. 4 tysiące dolarów. 

Jak stawiane są domy z drukarek 3D? Icon wykorzystuje dużą, 900-kilogramową, ale mobilną drukarkę 3D, która drukuje ściany domu warstwa po warstwie z mieszanki szybko utwardzanego betonu. Po wydrukowaniu ścian, ekipa budowlana z New Story weszła do domu i zamontowała okna, dach, drzwi oraz podłączyła wodę i prąd. 

Dom postawiony przez Icon i New Story został oficjalnie zatwierdzony przez urzędników amerykańskich jako budynek spełniający normy i nadający się do zamieszkania. 

Icon i New Story planują postawić 100 takich domów na Haiti, Salwadorze i Boliwii. 

youtu.be/SvM7jFZGAec

fot. kadry z filmu

 

Galeria