Home stanging – jak przygotować mieszkanie do wynajęcia?

Home stanging to nowa gałąź biznesu związanego z nieruchomościami, która polega na przygotowaniu mieszkania pod wynajem lub sprzedaż. To nie tylko remont nieruchomości, ale głównie odświeżenie i urządzenie wnętrza, które podniesie atrakcyjność lokum i wzbudzi zainteresowani klientów.

Warto wiedzieć, że home standing coraz częściej praktykowany jest przez biura nieruchomości, którym zależy na posiadaniu w ofercie mieszkań atrakcyjnych wizualnie i funkcjonalnych. Takie najłatwiej jest wynająć bądź sprzedać. Home standing staje się już zawodem -  stylizacji wnętrz można się nauczyć i co roku powstają nowe kursy, które przygotowują do funkcjonowania w tej branży. Istnieją także formy oferujące usłygę stylizacji wnętrz.  Jednak przy odrobinie zaangażowania i wolnego czasu można zająć się tym samodzielnie. 

Jak wynająć mieszkanie, czyli na co zwracają uwagę najemcy?

Atrakcyjna lokalizacja, dobra komunikacja, bliskość szkół i przedszkoli, niewysoki czynsz – to główne aspekty, na które zwracają uwagę potencjalni najemcy, szukając mieszkań na wynajem.

Jednak nie tylko to brane jest pod uwagę przy wynajmie mieszkania. Osoba oglądająca lokum musi czuć, że chce spędzać czas w tym miejscu, że tu potencjalnie jest jej nowy dom. Widząc ściany w kolorze żółto-brązowym, farbę olejną w kuchni, starą meblościankę zajmującą pół pokoju, raczej nie skusi się na wynajem, albo stawka będzie mocno negocjowana.

Posiadając mieszkanie, które chce się sprzedać z zyskiem lub wynająć za atrakcyjną stawkę, należy odpowiednio się do tego przygotować. Szczególnie, jeśli mowa o nieruchomości, która nie jest w najlepszym stanie wizualnym, np. to mieszkanie odziedziczone po dziadkach, które czasy świetności ma za sobą.

Właściciel lokum nie tylko powinien odświeżyć lub wyremontować przestrzeń, ale też przygotować ją pod potencjalnego najemcę lub nowego właściciela - jednym słowem wystylizować wnętrze

Ważne! Warto zadać sobie najpierw pytanie, kto potencjalnie może być zainteresowany mieszkaniem. To punkt wyjścia do przygotowania nieruchomości. Niewielka kawalerką w centrum lub w niedalekiej odległości od uczelni, zapewne będą zainteresowani studenci lub single. Mieszkanie 3-pokojowe na spokojnym osiedlu w niedalekiej odległości od szkół, będzie poszukiwane raczej przez parę z dzieckiem niż singla.

Jak podnieść wartość mieszkania prostymi trikami?

Home stanging to proste zabiegi, które znacząco uatrakcyjnią przestrzeń na wynajem lub sprzedaż.

Jeśli nie wiadomo, komu ma być dedykowana dane lokum, najlepiej postawić na uniwersalność z lekka nutką charyzmy.

  • Ściany powinny być neutralne: białe, kremowe, lekko beżowe. Mają stanowić tło dla nowych lokatorów, którzy sami zdecydują, w jakiej kolorystyce czują się najlepiej. Biały kolor jest doskonałą bazą do urządzenia wnętrza, gdyż nie przytłoczy mebli i innych dekoracji.
  • Warto udekorować ściany – wnętrze jest bardziej przytulne, klimatyczne i nabiera charakteru. Ważne, aby były to dekoracje możliwe uniwersalne. Dobrze sprawdzą się modne ostatnio plakaty z motywem roślinnym, uniwersalne plakaty w stylu skandynawskim bądź grafiki. Co ciekawe, zagospodarowanie ścian można zrobić niskokosztowo, np. samodzielnie wykonać oryginalny plakat-obraz za pomocą białej kartki, taśmy malarskiej i sprayu albo wydrukować grafikę z  darmowej bazy zdjęć.
  • Akcent roślinny  - kilka zadbanych, zielonych roślin zrobi niesamowity efekt. Nada mieszkaniu domowego charakteru i świeżości. Warto odwiedzić dyskonty i giełdy kwiatowe – tam dostępne są kwiaty doniczkowe w przystępnych cenach. Miłym akcentem będą też ładne, cięte kwiaty ustawione w wazonie w dniu, w którym potencjalny najemca lub kupujący ogląda mieszkanie.
  • Małe rzeczy dają duży efekt – warto wykorzystać sklepy z tanimi akcesoriami do wnętrz, np. Pepco, KiK, Ikea i zakupić kolorowe poduszki, ramki, świeczki czy koce w ładnym wzorze. Kilka takich akcesoriów potrafi odmienić wnętrze i nadać mu przytulności, a zarazem wyróżnić wnętrze.
  • Porządek – niby oczywista rzecz, ale jak wiele można znaleźć zdjęć mieszkań na wynajem, na których oprócz przestrzeni jest także suszarka z ubraniami, rozrzucone zabawki dzieci czy zlew pełen naczyń do umycia. Mieszkanie jest do mieszkania i takie widoki z pewnością nie ominą osoby, która jest wynajmie bądź kupi. Jednak oferując własne lokum i chcąc otrzymać za nie atrakcyjną stawkę (czy to za wynajem czy sprzedaż), należy perfekcyjnie je przygotować. Ma być czyste, zadbane, pachnące, uporządkowane – ma zachwycić przyszłego lokatora.

 

Galeria