Jak małym kosztem odświeżyć mieszkanie w weekend?

Wiosna sprzyja remontom. Często to właśnie z pierwszymi ciepłymi podmuchami wiatru i dłuższym dniem, przychodzi ochota, aby coś zmienić w mieszkaniu, odświeżyć lub chociażby przemeblować wnętrze. Gdy finanse są przeszkodą stojącą na drodze gruntowanej metamorfozie mieszkania, z pomocą przychodzą proste i niedrogie triki, które odmienią wnętrze tanim kosztem.

Tapeta, fototapeta i naklejki

Aktualnie dostępne fototapety czy naklejki na ścianę nie mają nic wspólnego z tymi, które królowały w polskich mieszkaniach w latach 90. Dzisiejsze dekoracje do przyklejenia na ścianie to małe dzieła sztuki – o pięknych barwach, ciekawej fakturze, doskonale imitujące rysunek/malowidło/wzory itp.

Tapeta w intensywnych barwach i wzorach, np. z liśćmi bananowca, z wielkimi peoniami czy we wzory geometryczne nada wnętrzu charakteru, przyciągnie wzrok i w prosty sposób odmieni mieszkanie. Co ważne, przyklejenie tapety to zadanie możliwie proste i niewymagające umiejętności remontowych. Wystarczy zabezpieczyć najbliżej stojące meble i uzbroić się w cierpliwość, aby precyzyjnie nakleić kolejne pasy tapety. Nie potrzeba zapraw, szlifowania, czekania aż kolejne warstwy wyschną itp. Tapetę z powodzeniem da się przykleić jednego dnia, więc metamorfoza mieszkania w weekend to plan do zrealizowania. Wykorzystanie naklejek do odświeżenia wnętrza to tym bardziej prosty i szybki sposób -  w ciągu 1-2 dni zyskuje się zupełnie nowe wnętrze.

Tapeta to tani sposób na metamorfozę mieszkania. Tym bardziej, że obecnie tapetuje się nawet jedną ścianę – takie rozwiązanie sprawdza się z mocnymi, wyrazistymi wzorami, które na wszystkich ścianach pokoju mogłyby przytłoczyć. Dzięki temu, zarówno koszt, jak i praca są zdecydowanie mniejsze, a efekt zaskakujący.

Ceny za m2 tapety: od 20 zł wzwyż

Ceny naklejek: od 15 zł wzwyż

Rośliny doniczkowe

Gdy mieszkanie jest mało przytulne lub wydaje się zbyt puste, problem z wielkim prawdopodobieństwem rozwiążą rośliny doniczkowe. Zarówno te niewielkie na parapecie, jak i większe palmy, monstery, figowce. Duże rośliny wyeksponowane w pokoju czy sypialni to doskonały element dekoracji.

Można umieścić rośliny na różne sposoby, co za każdym razem da inny, ciekawy efekt:

- znowu do łask wracają kwietniki, zarówno pojedyncze, jak i takie na kilka kwiatów, rozgałęziające się. Kilka gęstych, co najmniej średnich kwiatów doniczkowych na kwietniku stworzy małą zieloną oazę w mieszkaniu.

- włożone w wiszące kwietniki, które mocuje się do sufitu. Tutaj sprawdzą się szczególnie gatunki wiszące, które będą zwisać z doniczki np. oplątwa, patyczek, asparagus, lampion chiński, kodonante.

- tradycyjny sposób, czyli ustawienie doniczek na parapecie

Ceny roślin doniczkowych rozpoczynają się od 20-30 zł wzwyż

Kwietniki w prosty sposób można wykonać samemu, kupić używane w internecie albo znaleźć w markecie budowalnym lub sklepach ogrodniczych. Rośliny doniczkowe mają to do siebie, że niekoniecznie potrzebują dodatkowych akcesoriów – wystarczy im półka, parapet czy stolik.

Galeria zdjęć lub plakatów

Niezagospodarowane ściany w mieszkaniu sprawiają często, że wydaje się ono puste, mało przytulne i niewykończone. Galeria na ścianie, składająca się czy to z rodzinnych fotografii, czy plakatów, obrazów, to nie tylko świetny sposób na urozmaicenie pustych ścian, ale też możliwość wyrażenia siebie. Ulubieni ilustratorzy, hasła motywacyjne, śmieszne rysunki, rysunki dzieci, zdjęcia z rodzinnych wyjazdów, pamiątkowe fotografie sprzed lat – wszystko to, sprawi, że wnętrze nabierze bardzo indywidualnego charakteru.

Galeria na ścianie, przy odrobinie organizacji i pomysłu, może powstać w weekend. W sklepach meblowych można dostać ramki w atrakcyjnych cenach, a od zagospodarowania tych ramek będzie zależał ostateczny koszt tego typu metamorfozy. Gotowe ilustracje i plakaty to rzecz jasna większy wydatek, ale gwarantuje ciekawy i zamierzony efekt. Przy metamorfozie niskobudżetowej można wydrukować samodzielnie przygotowane plakaty lub wywołać zdjęcia - ostateczny efekt będzie równie ciekawy, a koszt metamorfozy duzo niższy. 

Cena ramek: od 3-4 zł najmniejsze ramki

Cena plakatów: od 30 zł wzwyż

Moc dodatków

Zmiana dodatków to trafiony sposób na metamorfozę, gdy generalnie mieszkanie się podoba, ale czegoś mu brakuje. Obrus w zupełnie nowym kolorze i wzorze, nowe zasłony i poszewki na poduszki, kilka nowych ramek czy ozdób na półkę – to nieinwazyjne sposoby na szybki odświeżenie wnętrza. Jeśli do tej pokój był utrzymany w szarościach i beżach, a w jeden weekend powieszone zostaną turkusowe zasłony, purpurowe poszewki na poduszki, wzorzysty obrus, a do tego kolorowe ramki to wnętrze będzie nie do poznania.

Po dodatki warto udać się do sklepów z tanimi dekoracjami: Pepco, KIK, IKEA, Action itp.

Ceny dodatków: od kilku złotych wzwyż.

 

Źródło zdjęć: tapetyonline.pl, filo-shop.pl, https://pl.pinterest.com/lovelyposters/wall-gallery/, pixabay.com

Galeria