Jak utrzymać ciepło w domu i oszczędzić na ogrzewaniu? 5 sprawdzonych trików

Rachunki za ogrzewanie rosną, mimo że zima nie była sroga i zastanawiasz, jak można ograniczyć ten koszt? Dobra wiadomość jest taka, że nawet mieszkając w wielorodzinnym budynku, możesz mieć realny wpływ na utrzymanie ciepła w swoim mieszkaniu. Jak to zrobić? Poznaj 5 prostych, ale skutecznych trików.

 

1. Nie zasłaniaj kaloryfera/grzejnika

W blokach kaloryfery i grzejniki najczęściej zlokalizowane są pod parapetem, a więc zwykle są zasłonięte przez firany i zasłony. W takiej sytuacji ciepłe powietrze zamiast rozchodzić się po mieszkaniu, krąży za zasłonami. Jeśli nie chcesz zrezygnować z zasłaniania okien, zdecyduj się na krótkie zasłony (nie do ziemi, a zasłaniające tylko okno) lub rolety.

Zwróć także uwagę, aby nie zasłaniać kaloryfera w inny sposób, np., stawiając przed nim komodę, stół, kosze z zabawkami dla dzieci itp.

Równie ważne jest, aby nie suszyć ubrań na kaloryferze – efekt jest podobny, a dodatkowo nadmierne wnikanie wilgoci w ściany może spowodować powstanie na niej opleśni lub grzyba.

2. ZMniejsz temperaturę w mieszkaniu w nocy

Optymalna temperatura w mieszkaniu to 18-21 stopni. Tymczasem w polskich mieszkaniach nierzadko temperatura sięga nawet 25-26 stopni, a domownicy zimą chodzą w krótkim rękawie i gołych nogach. Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu ma wpływ nie tylko na wyższe koszty ogrzewanie, ale również nie pogorszenie samopoczucia i zdrowia: skóra jest wysuszona, często zaczerwieniona, pojawiają się bóle głowy, duszności i ogólne pogorszenie samopoczucia.

W celu zmniejszenia rachunków za ogrzewanie, warto obniżyć temperaturę w mieszkaniu, gdy kładziemy się spać. Wystarczy 1-2 stopnie mniej, a różnica będzie odczuwalna.

3. Uszczelnij okna i drzwi

Wydaje się oczywiste, lecz nie każdy o tym pamięta. Przez nieszczelne okna i drzwi może uciekać nawet 20% ciepła. Jeśli jeszcze nie masz w mieszkaniu okien PCV to czym prędzej wymień stare, drewniane okna na plastikowe. Do zabezpieczenia okna użyj uszczelniacza piankowego. Jest to rozwiązanie najtańsze i najprostsze.

4. Zamontuj za kaloryferem ekran ze srebrnej folii

Srebrna folia, najlepiej w połączeniu z warstwą styropianu, uniemożliwia ucieczkę ciepła przez ścianę, a jednocześnie odbija je w stronę mieszkania.  To kolejny niewielki krok, który zapobiegnie uciekania ciepła z mieszkania nawet o 5%.

5. Zadbaj o ocieplenie i osłonięcie ściany w szczytowych mieszkaniach

Jeśli zajmujesz skrajne mieszkanie w bloku, wiesz że ściana kończąca blok jest najbardziej wyziębiona i stanowi słabe ogniwo w drodze do utrzymania ciepła. Jednak można i z tym coś zrobić. Przy remontowaniu skrajnego pokoju zadbaj o dodatkowe ocieplenie ścian, z którymi nie sąsiaduje żadne inne mieszkanie. Najczęściej wykorzystywanym ocieplaczem jest wełna mineralna – najlepiej ustalić to z ekipą budowlaną.

Jeśli to możliwe, zadbaj także o naturalne osłonięcie skrajnej ściany, np. poprzez ustawienie na niej regałów z książkami. Można pomyśleć, że jest to drobiazg, ale zastosowanie każdego z tych drobnych elementów, które zostały powyżej opisane, sprawi, że znaczące ilości ciepła zostaną w mieszkaniu.

 

Galeria