Jakie kwiaty oczyszczają powietrze w domu?

Wraz z alarmującymi informacjami dotyczącymi smogu w polskich miastach, na rynku dostępnych stało się wiele roślin, które rzekomo działają antysmogowo. Warto wiedzieć, że nie ma roślin, które uchroniłyby przed smogiem. Są jednak rośliny, które przyczyniają się o oczyszczenia powietrza w mieszkaniu.

Zielone rośliny doniczkowe to chyba najprzyjemniejszy sposób na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu. Urządzenia czyszczące, filtry, częste wietrzenie pomieszczeń to także ważna broń w walce z zanieczyszczeniami, ale rośliny stanowią nieodzowną, a jak przyjemną dla oka, pomoc.

Te rośliny najlepiej radzą sobie z zanieczyszczonym powietrzem:

Skrzydłokwiat– dekoracyjny kwiat o intensywnie zielonych, gęstych liściach i kwitnący pięknymi białymi kwiatami. To roślina łatwa w uprawie i jasno sygnalizująca swoje potrzeby. Gdy zbyt długo nie jest podlewana, jej liście automatycznie opadają, robią się przywiędnięte, a cała roślina wygląda na usychającą. Gdy tylko dostaną porcję wody, po krótkim czasie liście wracają do swojej dawnej pozycji. Skrzydłokwiat to doskonały oczyszczacz powietrza – absorbuje benzen i aceton, które to często występują w lakierach, farbach, zmywaczach do paznokci i woskach do drewna.

Paprotka- niegdyś roślina obecna niemal w każdym polskim domu, do dziś cieszy się dużą popularnością z uwagi na rozłożyste, dekoracyjne liście. Uprawa paprotki jest prosta, a sama roślina nie wymaga specjalnych warunków. Dodatkową jej zaletą jest fakt, że dba o jakość powietrza w mieszkaniu, poprzez pochłanianie unoszącego się formaldehydu.

Sansewieria– to roślina dla prawdziwych leniuchów albo tych, którzy nie mają ręki do kwiatów. Nazywana jest „żelazną rośliną”. Nie zaszkodzi jej przesuszenie, bo to gatunek sukulenta, czyli roślin przystosowanej do życia przy małej ilości wody, występujących najczęściej na pustyniach. Do tego jest niezwykle dekoracyjna i może w warunkach domowych osiągnąć do 1,5 metra. W mieszkaniu pomaga oczyścić powietrze z formaldehydu i benzenu.

Palma bambusowa – jej wzrost w warunkach domowych nie jest intensywny, ale za to uprawa należy do łatwych. Nie przeszkadza jej zacienione miejsce, więc można jej dowolnie wybrać miejsce w domu. Pochłania szereg szkodliwych związków: benzen, formaldehyd, amoniak, ksylen, chloroform.

Agloanema – roślina popularna w wielu polskich domach, głównie z uwagi na atrakcyjny wygląd oraz małe wymagania hodowlane. Roślina pochłania ksyleny i formaldehyd. Jej liście mają w sobie toksyczny sok, który może powodować problemy zdrowotne, dlatego agloanema niewskazana jest do mieszkań, w których przebywają małe dzieci bądź zwierzęta lubiące podgryzać kwiaty.

Dracena wonna – dracena jest bardzo lubiana wśród miłośników roślin doniczkowych, gdyż  szybko rośnie, jest łatwa w uprawie, a przy tym wygląda dekoracyjnie. Jej obecność w mieszkaniu potrafi zminimalizować formaldehyd, benzen i tlenek węgla. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina trująca – nie należy jej trzymać w zasięgu małych dzieci oraz zwierząt.

 

fot: leroymerlin.pl (gdzie dostępne są rosliny)

 

 

Galeria