Remont mieszkania - najczęściej popełniane błędy

Wiele osób na słowo „remont” dostaje wręcz białej gorączki. Odwlekają moment odświeżenia mieszkania w obawie przed ogromem zadań i potencjalnymi problemami podczas remontu. Jednak wiele ułatwić może dobre zaplanowanie zadań, ze szczególnym uwzględnieniem najczęściej popełnianych błędów podczas remontowania mieszkania.

Brak planu i wizji

Jeszcze przed wizytą w markecie budowlanym i wejściem fachowców do mieszkania, powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie: co dokładnie chcesz zmienić w mieszkaniu? Jakie będzie zastosowanie każdego z pokojów? O jakim wnętrzu marzysz? Jaki tryb życia prowadzisz? Im więcej czasu poświęcisz na przemyślenie remontu, tym mniej kłopotów podczas jego trwania i lepszy efekt końcowy.

Zacznij od przeznaczenia każdego pokoju. Jeśli masz wybór, pokój dziecka urządź w pomieszczeniu możliwe cichym, np. gdzie okna nie wychodzą na ruchliwą ulicę czy plac zabaw. Jeśli nie wyobrażasz sobie, aby w sypialni nie mieć szafy, wymierz pokój, czy wszystkie meble się zmieszczą.

Doskonałym pomysłem jest dokładne wymierzenie mebli, które planujesz kupić a następnie przyklejenie na podłodze taśmą malarską ich obrysów. Wtedy najlepiej widzisz, czy planowany rozkład jest słuszny. Często kanapa w sklepie wydaje się nieduża, a gdy dokładnie wyliczysz i odrysujesz za pomocą taśmy jej wielkość w mieszkaniu okazuje się, że zajmie pół pokoju.

Jeszcze przed kładzeniem gładzi i malowaniem ścian musisz wiedzieć, gdzie będą stały poszczególne meble. Powód? Jest bardzo prosty. Na wstępnym etapie remontu elektryk zainstaluje źródła światła i gniazdka. Jeśli chciałbyś mieć lampę nad stołem, musisz już wiedzieć, gdzie ten stół ma stanąć. Oczywiście można zainstalować lampę i po remoncie, ale wiąże się to z dodatkową pracą, kosztami i bałaganem w mieszkaniu.

Brak kosztorysu

Życie zweryfikuje każdy kosztorys remontu i zwykle kosztuje on więcej niż się planowało. Jednak zrobienie choć szacunkowego kosztorysu pozwoli zaplanować wydatki. Gdy wiesz, jakim budżetem dysponujesz, musisz wstępnie określić, ile pieniędzy wydasz na poszczególne usługi i sprzęty. Dzięki temu nie znajdziesz się w sytuacji, w której masz drogą, desinerską kanapę a przez kilka miesięcy jesz obiad na kolanie, gdyż zabrakło pieniędzy na pozostałe meble.

Warto porównywać ceny w sklepach stacjonarnych i internetowych. Często oferty online są znacznie korzystniejsze, szczególnie w okolicy świąt i nowego roku, gdy organizowane są wyprzedaże.

Pamiętaj, że na wiele sprzętów trzeba czekać nawet kilka tygodni – zawsze pytaj w sklepie o dostępność upatrzonej kanapy czy stołu.

Niepodpisywanie umów z ekipami remontowymi

Ekipy remontowe nie zawsze lubią podpisywać umowy. Nawet, gdy namawiają, że żadne papierki nie są potrzebne, bo to zwiększy koszty, to pamiętaj, że umowa to twoje niezbędne zabezpieczenie. Nawet, gdyby koszt remontu miałby być nieco większy. Jeśli trafisz na niesolidnych lub nieuczciwych budowlańców, te pozorne oszczędności mogą kosztować cię wiele nerwów, stresu, czasu i pieniędzy.

Źle dobrane kolory ścian

Dobór kolorów ścian to element planu i wizji, nad którymi należy się gruntownie zastanowić przed rozpoczęciem remontu. Zwróć uwagę nie tylko na Twoje upodobania kolorystyczne, ale też kwestie praktyczne, np. czy do pomieszczenia wpada dużo światła dziennego. Jeśli nie, lepiej zrezygnować z modnego grafitu albo pomalować tym kolorem tylko jedną ścianę.

Pamiętaj, że intensywne kolory szybko się nudzą – pokój pomalowany na ulubiony czerwony kolor po pół roku może już męczyć oczy. Oczywiście samo malowanie ścian (bez gładzi, szlifowania) to już nie jest skomplikowana czynność. Niemniej wymaga nieco czasu i inicjatywy, więc jeśli nie planujesz malowania pomieszczeń raz na rok, wybierz stonowany kolor.

Urządzanie mieszkania bez uwzględnienia przyszłości

W euforii remontowania nowego mieszkania, łatwo zapomnieć o praktycznej stronie urządzania lokum. Jeśli masz tylko dwa pokoje, a wkrótce planujesz powiększenie rodziny, może nie warto urządzać sypialni w jednym z pomieszczeń, bo szybko będzie trzeba ją przekształcać w pokój dziecięcy, sprzedawać duże łóżko z sypialni, malować ściany itp. Jeśli mamy białego kota to kupowanie czarnej kanapy może się okazać nietrafionym pomysłem.

Pomyślmy o remoncie i urządzaniu na chłodno z uwzględnieniem planów życiowych i wszystkich okoliczności, jakie nas dotyczą.

Złe rozmieszczenie gniazdek

Przy wielkości przedsięwzięcia, jakim jest remont mieszkania, łatwo zignorować szczegóły takie jak np. rozmieszczenie gniazdek w pomieszczeniach. Wydaje się to drobiazgiem, ale gdy potem każde gniazdko będzie zastawione meblami (bo inaczej się nie da) i w całym mieszkaniu konieczne będzie ułożenie przedłużaczy, może się to okazać nieco irytujące. Szczególnie w kuchni dobrze zaplanuj rozmieszczenie gniazdek – pomyśl o podłączeniu lodówki, kuchenki, zmywarki, mikrofalówki, ale też gniazdka przy blacie roboczym do podpięcia miksera i innych sprzętów kuchennych.

Galeria