Rower na klatce schodowej – czy można go tu trzymać?

Mieszkańcy bloków często narzekają na niedostatek powierzchni do przechowywania sprzętów sportowych, głównie rowerów. Mieszkanie często nie dysponuje odpowiednim metrażem, by pomieścić jeden bądź więcej rowerów. Gdzie więc trzymać jednoślad? Czy klatka schodowa to odpowiednie ku temu miejsce?

Rower na klatce schodowej

Rower przechowywany na stałe na klatce schodowej z formalnego punktu widzenia nie powinien się tam znaleźć. Jak wyjaśniają strażacy, przyczyna leży w bezpieczeństwie mieszkańców. Na klatce obowiązuje zakaz przechowywania materiałów łatwopalnych, a do takich należy też rower.

Innym powodem, dla których nie można trzymać roweru na klatce schodowej, jest to, że blokuje on drogę przeciwpożarową. W sytuacji pożaru, rowery pozostawione na klatce mogłyby utrudnić ewakuację.

Co na to spółdzielnia?

Spółdzielnia mieszkaniowa może jednak wyrazić zgodę na przetrzymywanie roweru na klatce, pod warunkiem oczywiście, ze nie będzie on blokował drogi ewakuacyjnej. Klatki schodowe mają różne układy – są takie, które pomieszczą rowery bez szkody dla bezpieczeństwa.

Warto również pamiętać, że część bloków ma pomieszczenia gospodarcze, które mogą zostać wykorzystywane do przechowywania rowerów lub wózków. Często stoją one puste, więc zaadoptowanie ich na potrzeby mieszkańców nie powinno stanowić problemu.

Rower może stać także w piwnicy, którą wcześniej dobrze odpowiednio zabezpieczyć przed złodziejami.

Sprytne patenty na przechowywanie roweru w mieszkaniu

Jeśli jednak klatka jest zbyt wąska, aby rower mógł na niej na stałe stać, a w bloku nie ma rowerowni, to trzeba wymyślić, jak zmieścić go w mieszkaniu. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania, które oferowane są miłośnikom dwóch kółek.

Specjalne wieszaki pozwolą umieścić rower na ścianie pionowo, podwiesić go pod sufit lub przywiesić do ściany na hakach. 

Można także rozważyć zakup roweru składanego, który łatwo zmieścić za szafę, za kanapę lub postawić w korytarzu.

fot: zator.com.pl, leroymerlin.pl

Galeria