Wynajem mieszkania – samodzielnie czy z biurem? (perspektywa właściciela)

Gdy mamy już wyremontowane i przygotowane pod wynajem mieszkanie, pozostaje jeszcze kwestia do rozstrzygnięcia: czy szukać najemcy i zarządzać wynajmem samodzielnie, czy powierzyć to zadanie profesjonalistom z biura nieruchomości i zarządzania najmem? Każde z tych rozwiązań jest dobre w określonej sytuacji. Dziś sprawdzamy, w jakim przypadku sprawdzi się konkretne rozwiązanie.

Na początku warto rozróżnić te rzeczy: posiadając mieszkanie na wynajem, można korzystać z pomocy profesjonalistów wyłącznie na etapie poszukiwania najemcy i podpisania umowy. Wtedy praca pośrednika nieruchomości będzie polegała na przygotowaniu mieszkania, zrobieniu zdjęć nieruchomości, napisania i umieszczeniu ogłoszenia, spotkaniach z potencjalnymi najemcami, pokazywanie mieszkania a w końcu podpisanie umowy wraz z protokołem zdawczo-odbiorczym.

Pomoc przy wynajmie może wykraczać także dużo dalej i obejmować zarządzanie najmem. I takim całościowym przypadkiem zajmiemy się właśnie w tym tekście.

Plusy i minusy samodzielnego szukania najemcy i zarządzania najmem

PLUSY

 • Odchodzi koszt prowizji dla biura nieruchomości, zarówno w przypadku prowizji za wynajęcie, jak i comiesięcznych opłat za zarządzanie najmem.
 • Posiadasz większe możliwości poszukiwania najemców, choćby przez umieszczanie ogłoszeń w najbliższej okolicy. Agencje, mające pod opiekę setki nieruchomości, z oczywistych względów wybierają inne kanały.
 • Masz wpływ na wybór lokatorów – możesz osobiście z nimi porozmawiać, dopytać o interesujące cię informacje, sprawdzić ich rzetelność., wynająć mieszkanie znajomej osobie.
 • Samodzielnie tworzysz umowę i zawierasz w niej wszystkie potrzebne i interesujące cię informację.

MINUSY

 • Musisz poświęcić czas na stworzenie ogłoszenia, zrobienie atrakcyjnych zdjęć, umieszczenie ogłoszenia, a następnie spotkania z potencjalnymi najemcami. Jeżeli zależy ci na wynajęciu nieruchomości właściwym, odpowiedzialnym ludziom (a z pewnościa tak), ten proces może trochę potrwać. Jeśli masz pracę lub inne zobowiązania, odbieranie telefonów, odpowiadanie na pytania a w końcu spotkania z potencjalnymi najemcami mogą być nieco problematyczne.
 • Konieczna będzie wizyta u prawnika lub notariusza, który przygotuje umowę najmu mieszkania. To dodatkowy koszt i czas. Oczywiście w internecie jest wiele bezpłatnych wzorów do ściągnięcia, ale wynajmujący, który chce się właściwie zabezpieczyć, powinien skorzystać z pomocy profesjonalisty.
 • W przypadku awarii/zepsucia się sprzętu/zalania itp. to Ty będziesz interweniować. Musisz poświęcić prywatny czas na zajęcie sprawą. Oczywiście za część napraw odpowiada lokator i to on poniesie koszt, ale w jakieś części to Ty będziesz zaangażowany – choćby w określeniu, kto odpowiada za sfinansowanie naprawy.

Plusy i minusy szukania najemcy i zarządzania najmem za pośrednictwem agencji

PLUSY

 • Oszczędzasz czas -  to agent nieruchomości zajmuje się wszystkimi formalnościami: od zrobienia zdjęć twojej nieruchomości aż po spotkania z zainteresowanymi osobami. Gdy coś się zepsuje w mieszkaniu, sprawą zajmuje się pośrednik. 
 • Nie musisz wszystkiego wiedzieć – podpisując umowę z biurem nieruchomości, zdejmujesz z siebie konieczność samodzielnego zdobywania informacji o wynajmie (np. jakie formalności są potrzebne, gdzie można umieścić ogłoszenie, jak zrobić dobre zdjęcie mieszkania itp.). Oczywiście dobrze się orientować w temacie, ale nie ma konieczność dowiadywania się o każdym, najmniejszym szczególe. 
 • Nie musisz myśleć o wszystkim – czy wiesz, że przed wynajmem powinno się przygotować kompletny protokół zdawczo-odbiorczy? A wiesz jak kompleksowy powinien być?  Co w nim zawrzeć? Zatrudniając pośrednika, nie musisz zaprzątać sobie tym głowy.
 • Nie frustrujesz się – umawiasz się na spotkanie z potencjalnym najemcą, specjalnie zwalniasz się z pracy, aby móc pokazać mieszkanie, jedziesz do niego na drugi koniec miasta, a tymczasem zainteresowana osoba nie tylko nie przyjeżdża, ale nawet nie informuje o tym i nie odbiera telefonu. Takie sytuacje zdarzają się niestety często.

MINUSY

 • Tracisz pieniądze – musisz podzielić się swoim zarobkiem z biurem nieruchomości i zarządzania najmem.
 • Nie masz wpływu na wybór kandydata – oczywiście biuro nieruchomości udostępni ci wszelkie konieczne informacje i zadba o weryfikację wiarygodności zainteresowanej osoby, możesz też dodatkowo spotkać się z najemcą, ale nie wybierasz go samodzielnie, nie spotykasz się z wszystkimi kandydatami.

Ile kosztuje prowizja dla biura nieruchomości?

Prowizja dla biura nieruchomości za samo znalezienie najemcy i wynajęcie mieszkania wynosi średnio kwote jednomiesięcznego najmu.

Prowizja dla biura zarządzającego najmem wynosi zwykle 9-10% od kwoty najmu. W zależności od biura do tej kwoty należy doliczyć opłaty administracyjne, opłaty za dojazd do lokalu czy dostarczenie korespondencji.

Przed wyborem biura, dowiedz się, za co dokładnie masz płacić, jakie sytuacje i działania są dodatkowo płatne oraz co w sytuacji, gdy mieszkanie nie będzie chwilowo wynajmowane – czy wtedy też ponosisz jakiekolwiek opłaty.

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi: czy wynajmować samodzielnie czy powierzyć to zadanie profesjonalistom? W sytuacji, gdy mieszkasz za granicą, w innym mieście bądź masz wiele zobowiązań zawodowych i prywatnych z pewnością pomysł zatrudnienia biura nieruchomości jest trafiony. Natomiast jeśli z natury lubisz samodzielnie dopatrzeć każdy szczegół umowy, spotkać się z kandydatami i nie chcesz dzielić się zyskami z najmu, rozważ zajęcie się tym samodzielnie.

 

Galeria